نشست نتیجه بخش روشنفکر، موحد و استاندار با معاون رئیس جمهور

نشست نتیجه بخش روشنفکر، موحد و استاندار با معاون رئیس جمهور
شهریور 17, 1399

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری از اختصاص یک هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد اشتغال و 200 میلیارد ریال برای عمران و آبادی روستاها خبر داد. نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور برگزار شد. به گزارش پایگاه […]

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری از اختصاص یک هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد اشتغال و 200 میلیارد ریال برای عمران و آبادی روستاها خبر داد.

نشست استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی، صبح امروز دوشنبه 17 شهریور ماه 99، جلسه‌ای با حضور حجت الاسلام موحد نماینده مردم کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی، دکتر کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد، مهدی روشنفکر نماینده مردم بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی، عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار، دکتر دارا کریمی نژاد مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری با دکتر امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
در این دیدار حجت الاسلام موحد با اشاره به اهمیت توجه به روستائیان و توسعه مناطق روستایی و همچنین ضرورت مهاجرت معکوس برای جهش تولید گفت؛ بخش عمده‌ای از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد را روستائیان تشکیل می‌دهند که نیاز است خدمات ویژه‌ای به این قشر ارائه گردد.

نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی ساخت و بهسازی راههای ارتباطی را از مهمترین خواسته‌ها و برون رفت روستائیان از محرومیت دانست و گفت؛ با ایجاد راه ارتباطی مناسب می‌توان خدمات مختلفی به روستائیان ارائه کرد که این مهم باعث جهش تولید و کاهش بیکاری در روستاها می‌شود.

در این جلسه حجت الاسلام موحد به مشکلات راههای ارتباطی تعدادی از روستاهای حوزه انتخابیه اشاره کرد و گفت؛ با توجه به ظرفیت‌های مناسب شهرستان چرام در زمینه گردشگری که هرساله پذیرای گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور می‌باشد، نیاز است تا زیر ساخت‌هایی را برای رونق این صنعت و ایجاد اشتغال مردم فراهم کرد.
وی افزود؛ حال که جاده ملی پاتاوه دهدشت از خدمات ارزشمند نظام به مردم استان می‌باشد و شهرستان چرام هم در همجواری این محور قرار دارد انتظار می‌رود جاده ارتباطی سادات امام زاده علی (ع) به دمه و میان تنگان به این جاده متصل گردد، که با این امر روستاهای بسیاری از بن بست خارج خواهد شد.

وی همچنین به دیگر روستاهای شهرستان چرام اشاره کرد و گفت؛ زیر سازی و آسفالت جاده طسوج، چرام – چاسخار از روستای گره‌ای، جوخانه به چات باریک لوداب و پشته زیلایی به بید انجیر در حوزه سرفاریاب از دیگر مشکلات و خواسته‌های مردم چرام است که جمعیت زیادی در این مناطق ساکن‌اند و انتظار می‌رود مساعدت ویژه‌ای در این زمینه صورت گیرد.

نماینده مردم کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از پیگری مطالبات مردم، توجه به ساخت راه دسترسی روستای گردشگری عروه در شهرستان لنده را یاد آور شد و گفت؛ این روستا نیز یکی از ظرفیت‌های گردشگری شهرستان لنده است که توجه به این امر کمک زیادی به رونق منطقه و اشتغال زایی جوانان خواهد داشت.
احداث جاده روستای مونه -کوه سفید که محل ییلاق جمعیت زیادی از عشایر شهرستان‌های لنده و بهمئی می‌باشد از دیگر خواسته‌های حجت الاسلام موحد از دکتر امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بود.
در پایان حجت الاسلام موحد از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خواست تا با حضور در حوزه انتخابیه از نزدیک دیگر مشکلات روستائیان این حوزه را بررسی و مساعدت‌های ویژه اعمال گردد.
مهدی روشنفکر در نشست مجمع نمایندگان و استاندار کهگیلویه و بویراحمد با معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری اظهار داشت: بدون شک یکی از برنامه‌های موفق و تاثیرگزار دولت در سال‌های اخیر اجرای قانون توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی بوده که نه تنها موجب ایجاد اشتغال و رونق تولید شده بلکه تا حدودی مهاجرت به شهرها را نیز کنترل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی، وی با اشاره به اینکه در راستای استفاده بهینه از این فرصت توجه به برخی الزام‌ها ضروری است، عنوان کرد: مطالعات انجام شده و اطلاعات آمار موجود نشان از آن دارد که استان کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت‌های مناسبی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی بخش کشاورزی برخوردار است و به همین جهت اختصاص سهم 45 درصدی تسهیلات روستای در این بخش بسیار کم و ضروریست نسبت به افزایش سهم تسهیلات این بخش اقدام شود.
وی خواستار تداوم و استمرار پرداخت تسهیلات روستایی با افزایش تعداد مؤسسات و بانک‌های عامل به عنوان موضوعی بسیار مهم در توسعه اقتصادی مناطق روستایی شد و ادامه داد: شرایط اقلیمی، بارندگی‌های نسبتاً مناسب و برخورداری از منابع طبیعی غنی استان کهگیلویه و بویراحمد را مستعد توسعه بخش کشاورزی نموده است.
نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: منابع مالی برای احداث مجتمع‌های دامپروری صنعتی حداقل 5000 راسی در مناطق دشتروم، لوداب و سپیدار و همچنین ایجاد مجتمع‌های صنایع تبدیلی محصوالت کشاورزی در سی سخت، بخش پاتاوه و کاکان تأمین شود.
روشنفکر خاطرنشان کرد: تأمین منابع مالی احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای حداقل 100 هکتاری در مناطق کاکان، مارگون و بخش کبگیان نیز ضروری بوده و بخش‌های از شهرستان بویراحمد، سی سخت مرکز شهرستان دنا و روستاههای اطراف آن از ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار بوده که می‌طلبد تأمین منابع مالی برای توسعه گردشگری و تبدیل روستاهای موصوف به عنوان دهکده‌های گردشگری اجرایی شود.
وی تصریح کرد: همواره مشاغل خرد و خانگی بعنوان یکی از کسب کارهای شناخته شده مطرح هستند و دهستان سادات محمودی از توابع شهرستان دنا از ظرفیت‌های انسانی مستعدی در زمینه صنایع دستی برخوردار بوده که نیازمند حمایت مالی، آموزشی و پوشش بیمه دارند.
روشنفکر گفت: انتخاب تعداد 10 روستای دیگر از روستاهای شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون بعنوان روستاهای بدون بیکار به‌منظور حمایت‌های مرتبط با برنامه مربوطه از مطالبات مردم این ۳ شهرستان از مجموعه دفتر مناطق محروم رئیس جمهوری است.
روشنفکر همچنین در این نشست خواستار احداث جاده کمک به ولی حسین به طول ۷ کیلومتر، جاده گلال به طول ۹ کیلومتر، شب لیز به دلی گردو به طول ۸ کیلومتر جاده گردنگاه به طول ۳ کیلومتر و جاده چیتاب به راه اصلی پاتاوه دهدشت به طول ۳ کیلومتر شد.
امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور در پاسخ به درخواست‌های مهدی روشنفکر وعده داد کارگروهی با هدف توسعه کهگیلویه و بویراحمد با حضور برخی از وزرا و معاون رئیس جمهوری تشکیل شود.
وی از معاون خود خواست تا نسبت به تأمین یک هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال و 200 میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای رفع محرومیت‌ها در این استان پیش بینی کند و از این مبلغ 100 میلیارد ریال در نیمه اول و 100 میلیارد ریال در نیمه دوم اختصاص یابد.
بر اساس این گزارش، در این دیدار استاندار و دیگر مسولان حاضر در جلسه پیگیر مشکلات و خواسته‌های مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد شدند.

برچسب‌ها:, , , , ,