گام موثر مهدی روشنفکر برای ایجاد توسعه پایدار در بخش های کبگیان و لوداب؛ نگاه ویژه به منابع آبی

گام موثر مهدی روشنفکر برای ایجاد توسعه پایدار در بخش های کبگیان و لوداب؛ نگاه ویژه به منابع آبی
آذر 20, 1399

نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی از محل پیش‌بینی شده برای احداث چهار سد آبی در شهرستان‌های بویراحمد،مارگون و بخش کبگیان و بازدید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی ؛ مهدی روشنفکر نماینده مردم شهرستان‌های […]

نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی از محل پیش‌بینی شده برای احداث چهار سد آبی در شهرستان‌های بویراحمد،مارگون و بخش کبگیان و بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم شریف شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی ؛ مهدی روشنفکر نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی از محل پیش‌بینی شده برای احداث چهار سد آبی در شهرستان‌های بویراحمد ، مارگون و بخش کبگیان بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید اظهار داشت: سد خاکی سقاوه در شهرستان مارگون با ظرفیت ذخیره آب به میزان ۹ میلیون متر مکعب، می‌تواند آینده روشنی را برای توسعه پایدار به ویژه در بخش کشاورزی و صنایع پیش روی منطقه قرار دهد.

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مصوبات و مطالعات فاز اول این سد انجام شده‌است و آماده شروع عملیات اجرایی می‌باشد، که سعی داریم در بودجه سال آینده اعتباری برای شروع عملیات اجرایی آن در نظر گرفته شود.

وی افزود: در ادامه از محل‌های پیش‌بینی شده برای احداث سد‌های روستای سرچنار در بخش کبگیان، عزیزی و سادات در بخش لوداب بازدید داشتیم، این مکان‌ها از طرف سازمان آب منطقه‌ای، برای احداث سد در نظر گرفته شده است.

روشنفکر گفت: در صورت اخذ مجوزهای لازم و مصوبات مربوطه، به این مکان‌ها برای اجرای سد آبی توجه ویژه خواهد‌شد.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد، سد مخزنی چنار در شهرستان مارگون با ظرفیت ذخیره ۱۱ میلیون متر مکعب آب، در عرض تقریبی ۴۰۰ متر و ارتفاع ۴۰ متر، می‌تواند برای هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی اطراف تا روستای گندی‌خوری تامین آب نماید.

وی افزود: مطالعات فاز اول سد چنار به پایان رسیده و امیدواریم این سد در سال آینده کد و مجوز اجرایی بگیرد، و در بودجه نیز ۱۴۰۰ نیز موافقت نامه آن صادر گردد.

رسول فرهادی در تشریح سد مخزنی عزیزی لوداب گفت: این سد از نوع مخزنی خاکی است، و در ارتفاع ۵۵ متر و با حجم ذخیره پنج میلیون مترمکعب، ۲۰ درصد از مطالعات فاز اول آن صورت گرفته است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: اجرای این سد علاوه بر تامین آب هزار هکتار از اراضی کشاورزی، می‌تواند در تامین آب شرب شهر لوداب و گراب نیز تاثیر گذار باشد.

فرهادی گفت: با توجه به اینکه محل مورد مطالعه سد عزیزی در کنار جاده پاتاوه _ دهدشت قرار گرفته است، این سد جنبه توریستی دارد و در ایجاد اشتغال و رونق صنعت گردشگری نیز می‌تواند موثر باشد.

وی در پایان به تشریح مطالعات صورت گرفته برای احداث سد در منطقه سادات بخش لوداب شهرستان بویراحمد پرداخت و گفت: طبق مطالعات انجام شده این سد باید به صورت بتنی احداث شود و مقدار ذخیره آب پشت این سد بیش از ۳۵ میلیون متر مکعب خواهدبود.

فرهادی در ادامه خاطر‌نشان کرد: عرض سد سادات ۲۶۰ متر و ارتفاع آن ۹۰ متر، و حجم بتن ریزی مورد نیاز قریب به ۷۰۰ هزار تن است.

وی پیشرفت مطالعات فاز اول این سد را ۲۰ درصد عنوان کرد و افزود: امیدواریم مطالعات فاز اول تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

برچسب‌ها:, , , ,